biblioteki.org tablety w Twojej bibliotece instytutksiazki.pl fundacja.orange.pl www.krosnoodrzanskie.pl

 

Archiwum Biblioteki

 

BIP

 

www.osirkrosno.pl

 

cak-zamek.pl

 

www.bzwbk.pl
    pitax    

 

Migawki

Migawki

Szóste już Narodowe Czytanie za nami!

W tym roku w głosowaniu wybrano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Zadanie nie było łatwe, tekst pełen symboli rozpisany na role, krakowska gwara chłopska i przewijające się postaci pełne snu i fantastyki. Tytułowe Wesele odbyło się w 1900 roku w podkrakowskiej wsi Bronowice i posłużyło autorowi za tło na którym rozegrało się wiele scen z historii A wszystko to po to, by poruszyć najbardziej bolesne sprawy narodowe, czyli oczekiwany ale niespełniony zryw narodowy.

Do czytania fragmentów dramatu zaprosiliśmy: Z-cę burmistrza Grzegorza Garczyńskiego, Proboszcza Parafii Św. Jadwigi Śląskiej, Zbigniewa Samociaka, Komendanta Krośnieńskiej Policji Roberta Koniecznego, Przewodniczącego Rady Miasta -Tomasza Rogowskiego, radnych- Kazimierę Potocką, i Bartosza Zaborowicza, panią Ewę Bondarowicz-Mejzę, W-ce Prezes Uniwersytetu III Wieku Danutę Słomińską oraz Dyr. BPMIG Danutę Gzik. I tak po raz szósty zaproszeni goście świetnie przygotowani popisali się autentycznym talentem. Może w kolejnych latach uda się stworzyć grupę teatralną?

Zaproszeni goście zasiedli jak na prawdziwym weselu przy stołach nakrytych białymi obrusami i domowymi przysmakami. Nad całością czuwał imponujących rozmiarów chochoł , była czapka z pawimi piórami, złoty róg i zgubiona przez Wernyhorę podkowa. Może dlatego mieliśmy wrażenie, że w czasie czytania unosił się duch Wyspiańskiego i magia zaczarowanej nocy weselnej, gdzie poprzez muzykę i roztańczoną ciżbę dochodziły szczęki kos a zabrakło tylko sygnału - dźwięku złotego rogu.

 

 

 

Kolędowy Wieczór na Parkowej

Styczniowy „Wieczór na Parkowej” tradycyjnie już zorganizowany został wspólnie ze Szkołą Muzyczną I stopnia im. F. Chopina w Krośnie Odrzańskim. Uczniowie wraz z nauczycielami przenieśli widzów w piękny świat kolęd. Nie obyło się bez wspólnego śpiewu, mieliśmy też możliwość posłuchać mało znanych pastorałek. Za wieczór pełen pięknej muzyki, która przypomniała nam świąteczną atmosferę dziękujemy: Pani Dyrektor Iwonie Dobryniewskiej, pedagogom i uczniom.

 

 

Wieczór na Parkowej z Jerzym Beniaminem Zimnym

 Gościem kolejnego „Wieczoru na Parkowej” 16.11.2016 r. był autor „Gromnicy” Pan Jerzy Beniamin Zimny, który był mieszkańcem Krosna     Odrzańskiego i dla którego jest to miejsce najwspanialsze do życia i dodatkowo, związane z latami młodzieńczymi. Sam autor, bardzo ciepły człowiek,, mocno związany emocjonalnie z naszym miastem, wraz ze swoimi kolegami z dawnych lat i mieszkańcami Krosna „wyczarowali”     wspaniały wieczór wspomnień okraszony lirycznymi i zabawnymi fragmentami, których nie brakuje w książce. Dziękujemy autorowi za podarowaną naszej bibliotece literaturę ( zachęcamy do czytania – warto! ) i wspaniaływieczór, który na długo zostanie w naszej pamięci.